„Pchły i kleszcze? To raczej nie dotyczy mojego psa. Przecież on wychodzi tylko przed blok, nie ma kontaktu z innymi zwierzętami i jest często kąpany… przecież jeszcze nie sezon.” Niestety, już jest sezon! Pchły i kleszcze zaatakowały nasze czworonogi, widzimy je „stadami” codziennie w gabinecie, często ku zaskoczeniu właścicieli. Skóra zwierząt jest bardzo atrakcyjnym miejscem bytowania pasożytów zewnętrznych, dlatego też jako świadomi właściciele musimy chronić nasze zwierzęta przed pchłami i kleszczami przez cały rok.

Kilka faktów dotyczących profilaktyki przeciw pchłom i kleszczom!

Pchły

Mimo tak szerokiej gamy preparatów przeciwpchelnych oraz ich dużej skuteczności to nadal bardzo powszechny problem wśród właścicieli psów. Działalność pcheł może powodować bardzo wiele nieprzyjemnych objawów: świąd, wyłysienie, rany, silne reakcje uczuleniowe, zapalenia skóry, problemy behawioralne. Pchły są również żywicielami pośrednimi dla kilku gatunków tasiemca. Psy, czyszcząc sierść, zjadają larwy pcheł zarażonych różnymi gatunkami tasiemców i tak dochodzi do zarażenia. U szczeniąt i słabych zwierząt przy dużej inwazji pcheł może dojść do anemii, ponieważ żywią się one krwią swoich żywicieli. Jeżeli zwalczamy inwazję pcheł, trzeba pamiętać o ich zwalczeniu również w środowisku.

Kleszcze

Na naszym terenie kleszcze możemy spotkać wszędzie. Nie należy kojarzyć kleszczy tylko ze środowiskiem leśnym czy łąkami. Kleszcze również żywią się krwią, ale przede wszystkim mogą być wektorami chorobotwórczych dla zwierząt wirusów, bakterii i pierwotniaków, powodując takie choroby jak: babeszjoza (piroplazmoza), borelioza, erlichioza, anaplazmoza czy odkleszczowe zapalenie mózgu i rdzenia. W gabinecie odnotowujemy wiele przypadków babeszjozy, rzadziej innych chorób przenoszonych przez kleszcze.

Babeszjoza jest chorobą, która uszkadza krwinki czerwone, doprowadzając najpierw do anemii (forma niepowikłana) a później do niewydolności wielu narządów, a nawet śmierci zwierzęcia. Pacjenci zgłaszani są zazwyczaj po kilku dniach trwania choroby, kiedy już jest powikłana i zwierzę jest w złym stanie.

Jak mogę je chronić? Jak zapobiegać chorobom?

Należy stale zabezpieczać zwierzę przed pchłami i kleszczami, dobierając środek odpowiednio do wagi psa, częstotliwości kąpania, wieku, trybu życia i reakcji alergicznych. Uwaga! Nie podawać preparatów z permetryną dla kotów! Nie podawać preparatów z fipronilem dla królików! Stosować preparaty zgodnie z zaleceniami producenta!

Preparaty typu spot-on do nakrapiania na skórę są bardzo powszechne i stosunkowo tanie, jednak jeżeli myślimy o profilaktyce przeciwkleszczowej, należałoby stosować je częściej (co 3-4 tygodnie) niż działają na pchły (2-3 miesiące). Ważna jest właściwa aplikacja środka według zaleceń producenta oraz dobranie środka do wagi psa.

Obroże przeciw pchłom i kleszczom są w postaci paska z tworzywa sztucznego nasączonego środkami insektobójczymi i odstraszającymi. Działają one nawet do 7-8 miesięcy, możemy zdejmować je na czas kąpieli, o ile jest możliwość ponownego zapięcia. Należy pamiętać, że obroża musi być zapięta dosyć blisko skóry, żeby miała z nią kontakt.

Tabletki do żucia albo gryzienia są najnowszą i najskuteczniejszą formą zabezpieczenia przed tym problemem. Działają od miesiąca do trzech w zależności od producenta. Substancja czynna preparatu działa na receptory występujące tylko u stawonogów, stąd są bezpieczne dla ssaków.

Zasypki, spraye i szampony to środki, które należałoby stosować często (raz w tygodniu) i przed potencjalnym narażeniem na kontakt z pchłami i kleszczami. Ich znaczna część zostaje na sierści i działa na jej powierzchni.

Można podjąć się zabezpieczania zwierzęcia naturalnymi olejkami czy substancjami odstraszającymi, takimi jak olejek neem, lawenda, olejek geraniowy, ale takie środki zazwyczaj działają słabo.

Warto wspomnieć, że część dostępnych na rynku preparatów to środki skojarzone o połączonym działaniu na pasożyty zewnętrzne i wewnętrzne, często stosowane jako leki w terapiach skojarzonych.

lek. wet. Martyna Macko-Szymanek

mgr behawiorystyki zwierząt

Przychodnia dla zwierząt Kama

cku

Back to top