Jeśli ktoś był w Paryżu i się nim zachwycił, albo ktoś nie był, a bardzo chciałby poznać „miasto świateł”, powinien tę książkę przeczytać. Nie będzie to łatwe, bo tom liczy 888 stron, ale warto!

Powieść opisuje losy czterech francuskich rodzin, (choć z małym angielskim, amerykańskim i kanadyjskim zamieszaniem). Poznajemy zamożnych, (choć nie zawsze) arystokratów de Cygne, przebojowych bogaczy z rodziny Blanchard, przedstawicieli plebsu – Le Sourd i robotników Gascon (pracujących przy budowie amerykańskiej Statuy Wolności i paryskiej wieży Eiffla). Oprócz rodzin są inni niemi bohaterowie powieści: katedra Notre Dame, bazylika Sacré Coeur oraz wieża Eiffla (z pomysłem wybudowanie w czasie I wojny światowej jej kopii). Świetnie opisana jest dzielnica Montmarte, gdzie toczy się jeden z wątków powieści. Postacie albo obserwują, komentują, chwalą lub ganią budowę tych ważnych obiektów, albo sami się przyczyniają do ich powstania.

Poznajemy osiem wieków historii Francji (a właściwie głownie Paryża) przez pryzmat dziejów tych rodzin. Mamy tu dzieje arystokracji, intrygi na królewskim dworze, historię francuskich Żydów, mieszczaństwa, najniższych warstw społecznych. Prawdzie są opisy historyczne: wyprawy krzyżowe, wojny religijne, rzeź hugenotów, rewolucje, wojny, budowa Wieży Eiffla a na tym tle losy tych czterech rodzin. Są z różnych (bardzo odległych sfer), ale ich losy przez wieki splatają się poprzez: miłość, nienawiść, interesy i intrygi.

cku

Back to top