W historii stalowowolskiej kultury dzieją się co jakiś czas rzeczy o jakości i znaczeniu daleko wykraczającym ponad codzienną przeciętność.

Na pewno tak było i w tym przypadku. W 2008 r. powstało na zamówienie władz Stalowej Woli oratorium "Weneckie opowieści o piekle i raju", skomponowane przez Jana Kantego Pawluśkiewicza. Premierowy koncert w n/Bazylice MBKP, w listopadzie 2008 r. uświetniający obchody 70-lecia miasta i 50—lecia tej świątyni był wielkim wydarzeniem. Dzieło Pawluśkiewicza (z tekstami Dantego Alighieri i L. A. Moczulskiego) odtwarzało w tamten wieczór ponad 300 wykonawców. Do Orkiestry Akademii Bethovenowskiej i Chóru Filharmonii Krakowskiej, samego Pawluśkiewicza, Grzegorza Turnaua, Elżbiety Towarnickiej, Anny Dymnej, Justyny Steczkowskiej i innych artystów dołączyli śpiewacy-amatorzy z czterech stalowowolskich chórów. Nasze przygotowania trwały kilka miesięcy, a premierowe śpiewanie wywoływało w nas wielokrotnie ciarki na plecach... Takie chwile się pamięta. Sądzę, że idea i wznowiona kilka dni temu praca stalowowolskiego Chóru Jubileuszowego pracującego pod kierunkiem Oli Kopp w naszym MDK nawiązują do tradycji tamtego wydarzenia.

Dołaczone zdjęcie autorstwa Jana Złotka pochodzi z wydawnictwa albumowego "Miasto z dumy i pracy", wydanego przez UM Stalowa Wola w 2015 r.

cku

Back to top