W 2019 roku waloryzacji w województwie podkarpackim podlegać będzie ponad 285 tys. emerytur, 44,5 tys. rent z tytułu niezdolności do pracy i prawie 64 tys. rent rodzinnych oraz inne świadczenia i dodatki do świadczeń.

Waloryzacji podlegają świadczenia (tj. emerytury i renty), przyznane przed dniem 1 marca 2019 r., jeżeli prawo do świadczenia powstało przed tym dniem.

Tegoroczna waloryzacja zostanie zrealizowana w myśl przepisów ustawy z 14 grudnia 2018 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 9 stycznia 2019 r. poz. 39).

Zgodnie z zapisami tej ustawy, waloryzacja polegać będzie na pomnożeniu kwoty świadczenia przysługującego w dniu 28 lutego 2019 r. przez wskaźnik waloryzacji wynoszący 102,86%.

Kwota wzrostu wysokości świadczenia nie może być niższa niż 70 zł (lub 52,50 zł - w przypadku renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy), ale z pewnymi wyjątkami. Mechanizm tego działania będzie następujący:

  • kwota świadczenia przysługującego w dniu 28 lutego 2019 r. mnożona jest przez wskaźnik waloryzacji 102,86% , a następnie badane jest, czy kwota wyliczonej w ten sposób podwyżki nie jest niższa niż kwota określona w ustawie tj. 70 zł. Jeżeli kwota podwyżki jest niższa niż 70 zł, to do kwoty świadczenia obowiązującego w dniu 28 lutego 2019 r. dodaje się kwotę 70 zł. Powyższe rozwiązanie oznacza to, że w świadczeniach, w których w ramach waloryzacji zostanie zagwarantowana kwota minimalnej podwyżki tj. 70 zł, stosuje się zasady waloryzacji „kwotowej”.
  • w przypadku emerytur, do których nie ma zastosowania gwarancja wysokości najniższego świadczenia lub, które zostały przyznane osobom, które nie mają stażu wymaganego do podwyższenia do kwoty świadczenia najniższego, a świadczenie z wyliczenia przysługiwało w dniu 28 lutego 2019 r. w kwocie niższej od kwoty najniższej emerytury, waloryzacja polega na podwyższeniu świadczenia wskaźnikiem waloryzacji wynoszącym 102,86%.

Kwoty najniższych świadczeń od 1 marca 2019

(dla osób, które udowodniły wymagany staż pracy)

  • 1100,00 zł - emerytura, renta rodzinna, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta socjalne.
  • 825,00 zł - renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy.
  • 1320,00 zł - renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem lub chorobą zawodową oraz renta rodzinna wypadkowa.
  • 990,00 zł- renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem lub chorobą zawodową.
  • 1140,99 zł - kwota ryczałtowa świadczeń przedemerytalnych
  • 222,01 zł- dodatek pielęgnacyjny

 

Spółdzielczy Dom Kultury w Stalowej Woli  zaprasza na spektakle Teatru Blagier  9 marca 2019 r. o godz. 17.00

Wstęp wolny

Szczegóły na plakacie.

3 marca (niedziela) 2019 r. o godz. 18.00 Spółdzielczy Dom Kultury w Stalowej Woli i Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Sandomierzu
zapraszają na otwarcie wystawy prezentującej dorobek artystyczny środowiska plastycznego związanego z Ziemią Sandomierską.

 

W najbliższych, przedwyborczych tygodniach i miesiącach na pewno rozgorzeje w naszym kraju dyskusja o sprawach społecznych.

Jak co roku 14 lutego firmy handlowe, instytucje kultury i wielu, wielu obywateli ogarnia walentynkowe szaleństwo. Bo ponoć św. Walenty to patron i promotor zakochanych - jak rozumiem w każdym wieku.

Co prawda niektórzy uważają, że takie "walentynki" winny trwać 365 dni w roku (w roku przestępnym świętujemy 366 razy), ale co komu szkodzi być wyjątkowo miłym i serdecznym 14 lutego?

Jedną z propozycji walentynkowych jest wizyta w kinie "Wrzos"  na filmie "Planeta Singli 3".

Tu repertuar: http://www.kinowrzos.pl/

Dla tych, którzy widzieli przebojowe poprzednie 2 części - bohaterowie Ania (Agnieszka Więdłocha) i Tomek (Maciej Stuhr) ją już znani, a w części trzeciej poznamy ich dalsze losy. Mamy tu też drugą, znaną już parę:  Ola (Weronika Książkiewicz) i Bogdan (Tomasz Karolak) - świeżo upieczeni rodzice Mikołaja (w tej "roli" Adam Światowiec - zbieżność nazwisk nieprzypadkowa). Świetną rolą popisali się Borys Szyc, Maria Pakulnis, czy Bogusław Linda.

Mnie się podobało - sprawdzcie sami.

Fragment recencji:

W ostatecznym rozrachunku ten film jest naprawdę dobry. I bez wątpienia warto wybrać się na niego do kina! W końcu motyw polskiego wesela idealnie nadaje się na dobre komedie. Przekonaliśmy się już o tym w filmie Wojciecha Smarzowskiego, nomen omen pt. "Wesele", w którym również zagrał Maciej Stuhr. Oglądając produkcję Smarzowskiego brzuch bolał mnie od śmiechu ze względu na to, że reżyser obnażył prawdę o polskim weselu. Teraz uśmiałam się może nieco z innych względów, ale czyż nie o to chodzi w komedii, żeby wyjść z sali kinowej z uśmiechem na ustach? 
 
 
Zbigniew Światowiec

cku

Back to top